Pastoral grada
Stipe Nimac
Lepuri, 2008.
(160 stranica)
ISBN 978-953-96517-7-8
Sadržaj
Predgovor
UVOD PASTORAL POSTMODERNOGA GRADA
Uvod
1. Grad u Svetom pismu i tradiciji
2. Terminološka napomena uz pojmove »grad« i »pastoral grada«
3. Urbani način života
3.1. Dinamika i mobilnost
3.2. Sloboda i anonimnost
3.3. Pluralizam vrijednosti
4. Prijedlozi i mogućnosti za poboljšani pastoralni rad
4.1. Martirija
4.2. Diakonija
4.3. Liturgija
5. Zaključne napomene
GRAD - IZAZOV ZA PASTORALNI RAD
Uvod 1. Biblijsko gledanje na grad 2. Crkveno učiteljstvo i grad 3. Stanje i pastoralne perspektive u hrvatskim gradovima 4. Praktične smjernice za pastoralni rad u gradu 4.1. Prezentirajuća funkcija 4.2. Samaritanska funkcija 4.3. Alternirajuća funkcija 4.4. Fermentirajuća funkcija 4.5. Kritičko-proročka funkcija 4.6. Doksološka funkcija Zaključak
PASTORAL GRADA. OBILJEŽJA PASTORALA U GRADSKIM UVJETIMA
Uvod 1. Urbanizacija 2. Oznake života u velikim gradovima danas 2.1. Individualnost 2.2. Pluralnost 2.3. Društveno-socijalni problemi 2.4. Religioznost u suvremenom gradu 3. Pastoralni putevi danas 3.1. Solidarnost 3.2. Duhovnost 3.2.1. Duhovna mjesta 3.2.2. Duhovni događaji 3.2.3. Duhovne osobe Zaključne misli
ŽUPNI PASTORAL PRED IZAZOVIMA NAŠEGA VREMENA
Uvod 1. Uloga i poslanje župe 2. Župa u novijim crkvenim dokumentima 3. Modeli župe u današnjem pastoralu 3.1. Klasična župa 3.2. Župa kao Communitas communitatum (zajednica zajednica) 3.3. Župa kao dio veće pastoralne jedinice 4. Model župe u postmodernom društvu 4.1. Životno mjesto za sve Zaključak
ŽUPNI PASTORAL U POSTMODERNOM GRADU
Uvod 1. Župa pred izazovima postmodernog društva 2. Religiozna slika grada 3. Župno-pastoralni model za postmoderni grad Zaključne misli ZAKLJUČAK
DODATAK: MODEL PASTORALA GRADA LITERATURASUMMARY ZUSAMMENFASSUNG RIASSUNTO BILJEŠKA O PISCU BILJEŠKA O TEKSTOVIMA KAZALO
Predgovor
U sklopu katedre »Pastoralne teologije« na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Splitu i na Visokoj teološko-katehetskoj školi u Zadru predajem kolegije »Fundamentalna pastoralna teologija« i »Pastoral župne zajednice«. U slijedu predavanja obrađujem i problematiku pastorala grada danas (npr. »Fundamentalni pastoral i pastoral gradskih sredina« i »Pastoral župne zajednice u gradu«), te stanje i perspektivu pastorala grada u Hrvatskoj služeći se iskustvom i literaturom hrvatskih autora kao i aktualnom literaturom i modelima za pastoral grada (Citypastoral) relevantnih inozemnih autora.
U organizaciji Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Splitu i Vijeća za pastoral Splitsko-makarske nadbiskupije 2003. godine održanje Metropolitanski studijski dan (Split, Dubrovnik, Šibenik) za svećenike Splitske metropolije na temu pastorala grada. Tom prigodom održao sam predavanje naslovljeno »Pastoral gradskih sredina«.
Isto tako, u ak. god. 2006./2007. i 2007./2008. u okviru katedre pastoralne teologije ponudio sam seminar »Pastoral grada« na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Splitu. Na tu temu izrađeno je i nekoliko seminarskih radnji.
Iz svega navedenoga očito je koliko mi se sve važnijim čini progovoriti o pastoralu grada danas i ovdje, u ovom našem vremenu i u našem prostoru.
Naime, ne može se zanemariti činjenicu da prema Popisu stanovništva iz 2001. u Republici Hrvatskoj oko 55% stanovništva živi u gradskim sredinama, a da, s druge strane, postojeći pastoralno-župni model pred očima uglavnom ima tradicionalnu seosku sredinu i način života.
O toj vrlo aktualnoj tematici pastorala grada nema dovoljno literature na hrvatskom jeziku.
Upravo zbog toga sam odlučio objaviti ovu knjigu, ne bi li se izdavanjem ove studije barem donekle popunila ta praznina te se našoj hrvatskoj javnosti omogućilo pobliže upoznavanje s aktualnom problematikom pastorala gradskih sredina.
Nadam se da će ova knjiga biti i poticaj za daljnje znanstveno istraživanje stanja i perspektive naših hrvatskih gradova i gradskih sredina, te za promicanje pastorala u gradu i novih pastoralnih modela, kao i obogaćenje specifične teološko-pastoralne literature u svezi teologije grada i pastorala grada. Vjerujem da će ideje, koje su ovdje studiozno obrađene i prezentirane, naći odjeka i u pastoralnoj praksi.
Na kraju želim zahvaliti svima onima koji su na bilo koji način poticali ili sudjelovali u objavljivanju ove nasušno potrebne knjige za hrvatsko jezično područje. Zahvaljujem recezentima: dr. sc. Alojziju Čondiću, profesoru pri katedri pastoralne teologije Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Splitu, dr. sc. Draganu Nimcu, profesoru na Papinskom sveučilištu "Antonianum" u Rimu (Italija) i dr. sc. Ivanu Šarčeviću, profesoru na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu (Bosna i Hercegovina), kao i akademskom slikaru i profesoru crkvene umjetnosti na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Splitu Anti Branku Periši za likovno uređenje naslovnice. Na poseban način, zahvaljujem prijatelju dr. sc. Anti Periši, teologu, doktoru filozofije i znanstveniku na Sveučilištu u Zadru što je cjelovito knjigu pregledao, dao brojne korisne napomene i ideje, te načinio korekturu tekstova.
Lepuri, 1. veljače 2008.
Dr. sc. Stipe Nimac, OFM
Uvod
- Detalji
- Kategorija: Praktična teologija
- Hitova: 2045